Ako používať horúcu pištoľ

dĺžku

Blog komunity remeselníkov a amatérov handmade

Ako používať lepiacu pištoľ

Pokyny na použitie lepiacej pištole

 1. Pred začatím práce pripravte pracovisko a chráňte pracovný povrch pred lepením
 2. Nainštalujte pištoľ naklonením podstavca
 3. Pripojte zástrčku do zásuvky, zapnite tlačidlo na skrinke (ak je k dispozícii)
 4. Vložte lepiacu tyč do otvoru v zadnej časti tela, až kým sa nezastaví
 5. Je potrebné počkať 4-5 minút, kým sa lepidlo zahreje a roztopí sa. Lepidlo je pripravené na použitie, keď sa na trysku objaví kvapka lepidla
 6. Povrch, ktorý sa má lepiť, musí byť suchý, zbavený prachu a mastnoty. Ak je to potrebné, môžete miesto piesku lepiť
 7. Stlačte spúšť na podávanie lepidla. Množstvo vystupujúceho lepidla závisí od hĺbky a počtu kliknutí
 8. Po nanesení lepidla pevne stlačte pripojené časti na niekoľko sekúnd. Pokúste sa napríklad okamžite pripojiť časť. Spojka je okamžitá a nebude sa pohybovať
 9. Po dokončení lepiacej tyče (pri stlačení spúšte lepidlo prestane prúdiť), vložte ďalšiu a jemne posuňte predchádzajúcu tyč. V tomto okamihu dávajte pozor: ak vytiahnete príliš silu z trysky, môže dôjsť k vyprázdneniu veľkého množstva lepidla
 10. Ak chcete vymeniť tyčinku jednej farby za druhú, za predpokladu, že sa lepidlo zahreje v pištole, pevne uchopte lištu a niekoľkokrát ju otočte okolo jej osi a jemne ju vytiahnite z vykurovacej komory. Po vytiahnutí tyče vložte druhú a potiahnutím spúšťača znižte zvyšky predchádzajúcej farby, napríklad na kus lepenky. Keď z trysky prichádza nová čistá farba, môžete začať pracovať
 11. Po ukončení práce odpojte zbraň zo siete

Počas lepenia pomocou lepiacej pištole tenkej ako pavučina sa vytvárajú lepidlá. Po vytvrdnutí je ľahké ich odstrániť, obaliť ich okolo ruky a odobrať ich. Alebo ak povrch dovolí, vysajte (tryska - malá kefa so štetinami na čistenie odevov). Niekedy je vhodné použiť tenké pinzety.

Pravidlá bezpečnosti pri práci s termálnou pištoľou

 1. Tryska lepidla ohrieva viac ako 200 ° C, preto dávajte pozor, aby pracovisko nebolo k dispozícii pre malé deti a zvieratá
 2. V pracovnom stave vždy dajte pištoľ na trysku dýzou dole
 3. Počas prevádzky buďte opatrní, tavené lepidlo môže spôsobiť popáleniny
 4. Nenechávajte priloženú tepelnú pištoľ bez dozoru
 5. Prístroj nevypúšťajte. Ak sú kontakty zlomené, zbraň môže blikať
 6. Neodporúča sa nepretržite používať lepiacu pištoľ dlhšie ako 1 hodinu

Pre túto tému prečítajte tiež: Lepidlá na vyšívanie

Text článku pripravila Oksana Maslova

Tento komentár bol odstránený autorom.

ak je zbraň vyhrievaná a tyč je stále viditeľná pri stlačení lepidla nepôjde?

môžete vyčistiť špičku zbraň, možno lepidlo je staré

1

Čas vytvoriť krásu pomocou termoelektrickej zbrane pre vyšívanie: ako si vybrať lepidlo a naučiť sa ho používať

Keď sa žena objaví v oddelení nástrojov a požiada o termotransplantát, je to okamžite jasné: ide o nákup vyšívacích prác. Krásna dáma chce vytvoriť. Nezáleží na tom, čo konkrétne - luxusné kytice z kvetov, elegantné ozdoby v technike Kansas alebo jednoduché ručne vyrábané šijacie predmety v materskej škole. Toto sa nevyhnutne uskutoční s láskou a investovaním časti duše. A aby sme sa nedopustili chyby a urobili správnu voľbu adhezívnej pištole a tiež aby sme pochopili, ako ju používať šikovne, stojí za to vedieť nejaké detaily.

Čo je nalepené termálnou pištoľou

Hlavnou funkciou termoelektrickej pištole je rýchle pripojenie s horúcim lepidlom. Konečné vytvrdenie prebieha po 5 minútach, a nie po 24 hodinách, ako vo väčšine analógov v skúmavkách. V porovnaní s okamžitou - pravdepodobnosť "priateľov" prstov sa zníži na nulu. Môžete lepiť takmer akékoľvek prírodné a syntetické materiály:

Ako tento zázrak funguje? Zbraň obsahuje tepelný ohrievač. Pre neho cez prívodné zariadenie sa dotýka guľatého tyče. Ďalším názvom je kazeta: napokon sú nabité pištoľami. Keď je zariadenie zapnuté v sieti 220 V, v tepelnom ohrievači sa vytvorí teplota 105 ° -210 ° C. Lepidlo sa roztopí a pri stlačení spúšte preteká tryskou.

Časti taviacej pištole

Aký je rozdiel medzi lepidlom

Tyče sú rôznych farieb. Nie je to vždy len krásna - majú rozdiel v chemickom zložení a bode tavenia. Podľa farby určite, pre ktorý materiál je lepidlo optimálne vhodné:

 • transparentné - sklo, tkanina, PVC plast, kov, kábel, elektrické zariadenia, akýkoľvek papier. Ideálny pre vyšívanie;
 • biele - dlaždice, keramika, plasty, káble;
 • čierna - koža a koberce;
 • žltá - drevo, lepenka, papier, dekoratívne materiály.

Lepiace tyče pre termotlačí emitujú inú farbu v závislosti od ich bodu tavenia

Tabuľka: farebný pomer lepidla a materiálu

Ružové, modré, zelené, červené sú k dispozícii ako súpravy s rozmermi 10-12 kusov a sú určené na šitie. Remeselníci ich používajú, keď chcú skrývať čo najviac stopy na pracovnom materiáli alebo remeslách v papier-mache technike. Menej často sa používajú na lepenie pečiatok a výrobu pečatí.

Ale tyče, ktoré sú určené špeciálne pre dekoráciu, môžu obsahovať zaujímavé výplne, napríklad lesklé prvky.

Lepidlá na zdobenie sú naplnené lesklými prvkami

Kruhové tyče sa líšia veľkosťou. Častejšie používajte priemer 7 a 11 mm s dĺžkou 40-200 mm. Tieto údaje sú uvedené v technických špecifikáciách konkrétneho modelu.

Výkon pri výbere elektrického termotuneru

Dôležitým množstvom je výkon zariadenia, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 15-500 wattov. Záleží na tom, ako rýchlo sa zbraň zahreje a koľko gramov lepidla za minútu to vydá. Ak používate občas, pomerne slabý model až do 40 wattov. Rovnaká sila sa vyberá pre veľmi malé diela ako Kanzash alebo lepenie štrasov. Malé modely sú kompaktné, rýchlo vyhrievané a majú tenkú trysku pre malé kvapky. Tí, ktorí pracujú s pištoľou veľa, je lepšie stráviť jedenkrát na zariadení s kapacitou 300-500 W, aby sa nestal nervózny potom kvôli slabému výkonu a rýchlemu rozpadu. Takéto modely navyše akceptujú všetky tyče. Ak sa univerzálna priehľadná vrstva začne topiť pri teplote 80 ° C a priblíži akúkoľvek pištoľ, potom čierna a žltá vyžadujú minimálne 150 ° C. Takéto záťaže miniatúrnych zariadení jednoducho nemožno zvládnuť. Teplota ohrevu musí byť uvedená na obale termoelektrickej jednotky.

Ak chcete pracovať s malými detailmi, potrebujete tenkú trysku. V opačnom prípade bude kvapka lepidla príliš veľká, práca sa stane nedbalou.

Ak chcete presne lepiť malé prvky, potrebujete termotvornú pištoľ s tenkou tryskou

Dobrá termálna pištoľ ide do prevádzkovej teploty v priebehu 15-20 sekúnd a udržiava ju stabilne. Je žiaduce, aby existovalo niekoľko spôsobov prevádzky. Potom jednoduchým prepnutím regulátora môžete prepnúť na tyče s nízkou alebo vysokou teplotou.

Stojí za to hľadanie zariadenia s vymeniteľnými dýzami na nastavenie priemeru kvapôčky. Spravidla existujú tri z nich:

 1. Universal.
 2. Mimoriadne dlhé.
 3. Široký slot.

Vďaka odnímateľným dýzam je ľahké nastaviť dodávku lepidla v termotune

Existujú modely s napájaním z elektrickej siete s dĺžkou kábla 1,0-3,5 m. Tepelné pištole, ktoré pracujú na batérii, sú pohodlné, ale zatiaľ ich cena je oveľa vyššia ako sieť.

Veľkým prínosom lepidla je lacnosť a dostupnosť spotrebného materiálu. Bary sa predávajú v prakticky akýchkoľvek obchodných nástrojoch, tovaroch pre šitie a kancelárii. Oni sú oveľa lacnejšie ako dobré lepidlá a v pevnosti spojenia nie sú vôbec nižšie ako vôbec.

Ako používať: nabíjajte, zahrejte, vymeňte tyč

Malé zariadenie je vyrobené s použitím moderných technológií a veľmi jednoduché použitie. Aby sa predišlo akýmkoľvek prerušeniam práce, sú lepené miesta predbežne označené a pripravujú sa všetky potrebné materiály. Viskózna hmota sa rýchlo ochladzuje, najmä v modeloch s nízkou spotrebou. Čím skôr dáte malé veci, ako sú korálky, kamienky alebo flitre, tým silnejšie drží. Postup je nasledovný:

 1. Pripojte zariadenie do siete. Ak je tlačidlo napájania, prepnite ho do režimu prevádzky. Ak chcete začať pracovať s termotlakom, zariadenie je pripojené k sieti
 2. V špeciálnom zadnom otvore vložte tyč, kým sa nezastaví. Nechajte ohrievať v čase špecifikovanom v návode, pohybuje sa v rozmedzí 2 - 10 minút. Plastové puzdro termoizolačnej pištole sa tiež ohrieva. Dotknutím sa naň kontroluje pracovný stav prístroja, ak nie je indikátor zapnutia. Otvor na vloženie lepiacej tyčinky je umiestnený v zadnej časti termoelektrickej pištole
 3. Stlačte ovládacie tlačidlo podávania. Zobrazí sa kvapka horúcej látky - prístroj je pripravený na prevádzku. Ak sa spúšťa kvapka lepidla, keď je spúšť jemne stlačený, je termotváreň pripravená na prevádzku
 4. Naneste lepidlo na jednu časť a ihneď zatlačte lepené povrchy. Môže byť aplikovaný bodovo alebo potiahnuté. Lepidlo vystupuje, keď je vytiahnutá spúšť. Lepidlo sa aplikuje potiahnutím alebo potiahnutím, keď sa stlačí spúšť termo-pištole
 5. Ak zostáva zvyšok lepidla, po ochladení ho odstráňte ostrým nožom. Miesto vytvrdnutia dokáže vydržať mechanické namáhanie po 5 minútach.

Pri prestávke je zbraň namontovaná na stojane. Dýza by mala smerovať nadol, je žiadúce vložiť podklad pod ňu. Lepší silikón, pretože lepidlo na ňu nelepí. Potom sa zvyšky horúcej látky nedostanú na pracovnú plochu.

Špeciálny stojan pre termotlačiareň chráni pracovný povrch pred horúcimi kvapkami a fixuje zariadenie

V okne pištole môžete vidieť, kedy tyč končí. Ak chcete pokračovať v práci, vložte ďalšiu, ktorá bude tlačiť zvyšky starého.

Materiály, ktoré spôsobujú rýchle ochladenie lepidla (napr. Kovov) pred predhrievaním sušiča na vlasy. Pre pružné materiály (napríklad tkaniny) sa roztok lepidla aplikuje "húsenicou metódou".

Spojovacie body je možné oddeliť zahrievaním.

Ako používať lepiacu pištoľ - video

Bezpečnostné pokyny pre prevádzku

Pre vyšívanie je to len radosť, je dôležité dodržiavať bezpečnostné pravidlá:

 • pozorne prečítajte pokyny, ktoré označujú povolený nepretržitý čas prevádzky. V domácich modeloch je to zvyčajne 30 minút. Potom vypnite prístroj a nechajte ho vychladnúť;
 • prístroj nevyhrievajte bez lepiacej tyče;
 • Vždy udržiavajte pracovný kábel za termoelektrickou pištoľou;
 • Lepidlo a špička trysky sú zahrievané, kontakt s pokožkou spôsobuje popáleniny. Nemôžete sa ich dotknúť;
 • Nepoužívajte pištoľ v mokrom prostredí alebo vo vlhkom prostredí, napríklad v kúpeľni. Vlhké ruky počas práce sú tiež neprijateľné;
 • V intervaloch medzi pracovnými fázami by malo byť zariadenie umiestnené s dôrazom na skladací stojan. Nemôžete to dať vodorovne - lepidlo sa naleje do vnútra a zbraň bude čoskoro vyhodený.

Počas pracovných prestávok sa termoelektrická pištoľ umiestňuje s podperou na stojane

Najpopulárnejší problém pri práci s termotlačou - lepidlo nekontrolovateľne prúdi bez stlačenia spúšte. Dôvody môžu byť viaceré:

 • príliš vysoká teplota pre určitú tyč. Je to optimálne, keď má termálna pištoľ regulátor vykurovania na nastavenie požadovaných stupňov tavenia. V opačnom prípade musíte tyče vymeniť. V dobrej pištoli má tryska guľový ventil - takzvanú ochranu proti vypadnutiu;
 • Tyč je vložená príliš tesne. Niekedy to pomáha trochu tlačiť späť;
 • rozdiel priemeru tyče. Niektoré modely vyžadujú veľkosť s desatinnými časťami. Napríklad Sigma - 11,2 mm. Ak je v takom zariadení umiestnená tyč 11 mm, v ohrievači sa vyskytuje tlakový rozdiel, lepidlo prúdi späť. Použitie tyčí správneho priemeru rieši problém;
 • zbraň nízkej kvality. Počas pauzy môžete vložiť špáradlo do trysky. Alebo akceptujte a pokúste sa dokončiť prácu čo najskôr: obsah preteká veľmi rýchlo.

Ak lepidlo prestane vychádzať, môže byť zbraň upchatá. Demontáž a čistenie. Aby ste tomu zabránili, nelepte lepidlo okolo trysky.

Získajte skvelý výsledok a radosť z práce je možná iba s pracovným horúcim lepidlom

V batériových modeloch sa lepidlo niekedy stáva viskóznym a ťažko prechádza tryskou. V nabíjacej stanici je potrebné zariadenie znovu ohrievať.

V lacných modeloch s prerušením používania na niekoľko minút, tlačný držiak sa zasunie do mäkkej tyče a nemôže ju pohybovať. Je potrebné vypnúť pištoľ a nechať ju vychladnúť.

Ak sa lepidlo natiahne závitom a nepracuje, čarodejníci vám odporúčajú držať tyče v chladničke. S najväčšou pravdepodobnosťou sú nekvalitné.

Ako správne meniť farbu tyče

Ak chcete plniť pištoľ, tyč sa jednoducho zasunie do špeciálneho otvoru. Po skončení práce ju nemôžete odstrániť. Pri ďalšom zapnutí prístroja bude okamžite pracovať.

Malý trik. Pri prevádzke sa často pridávajú krátke lepidlá. Použitím termo-pištole, lepidlo 2-4 palice dohromady - jeden veľký bude získaný, ktorý bude trvať dlhú dobu.

Niekedy je potrebné vymeniť farbu odlepeného lepidla, napríklad modrej až priehľadnej. Ak je pištoľ studená, zapne sa asi 1 minútu, potom opatrne odskrutkujte tyč. Nabite nový stlačením spúšte vytlačte pozostatky starého, kým sa nezobrazí požadovaná farba.

Nová tyč po vložení pomocou plynulého stlačenia spúšte úplne vytlačí pozostatky starých

Ako je možné pracovať s lepidlom bez pištole

Čo ak termálna pištoľ nie je tam, alebo to nie je zlomiť, ale naozaj chcete použiť tavné lepidlo, pretože jeho pozoruhodné vlastnosti? Fanúšikovia tvorivosti nájdu cestu z akejkoľvek situácie. Je pravda, že čistota a presnosť aplikácie je lepšie nezapočítavať:

 • Môžete vložiť kus tyče lepidla do tela guľôčkového pera vhodného priemeru a topiť sa z plameňa sviečky. To je dosť nepríjemné, pretože rýchlo chladiace lepidlo musí byť neustále zahrievané;
 • milovníci cestovania sa ocitnú v praktickom spôsobe, čo si bude vyžadovať minimálne predbežné úsilie. Pomocou pištole naneste horúcu kvapku lepidla na zápas vedľa sirnej hlavy. Alebo naň položte hrnčeky hrúbky niekoľkých milimetrov, ktoré sú odrezané z tyče a vystrihnuté do stredu. Ak chcete lepidlo roztaviť, stačí, ak chcete zapáliť zápas. V núdzových situáciách táto možnosť funguje skvele.

Tyč bez zbrane môže byť použitá ako guma. Pre pohodlnosť nakrájajte kúsok 0,5 cm a nalepte ho na koniec ceruzky.

Video: ako používať horúcu taveninu bez zbraň

Príklady suchých prác s horúcou taveninou na fotografii

Pre vyšívanie je skutočná renesančná éra. Materiály a techniky sa objavili, ktoré sa ani predtým nepredstavovali. Toľko činností prináša výstup kreatívnej energie, zmierňuje stres a prináša príjem zručnosti. Ak chcete sledovať novinky vo svete kvalifikovaných pracovníkov a zostať v trende, musíte držať krok. Takže dobrý nástroj nie je nikdy nadbytočný.

AKO TO MAKE

Ako používať horúcu tavnú pištoľ. To, že lepiaca pištoľ slúžila dlho

Životnosť roztavenej pištole závisí priamo od kvality nástroja a správnej prevádzky. Hovorme o poslednom fakte podrobnejšie.

Výhody lepiacej pištole

Vzhľadom k tomu, že tuhnutia ohriateho polyméru je potrebné z 1 až 2 minút, tepelnom zbraň umožňuje rýchlo lepidlo rôzne materiály: drevo, kov, všetky druhy plastu, gumy, keramiky, textilu a papiera.

Nie je vhodné na použitie s omietkou a betónom, môžu sa vyskytnúť problémy pri lepení polyetylénu.

Pevnosť lepeného spoja dosiahnutá týmto nástrojom prakticky nie je horšia ako mechanické upevnenie a môže sa demontovať až po zahriatí ohrievaných častí.

Zaujme tepelným zbraň a jeho účinnosť: adhezívne zloženie odpadu je minimalizované pomocou dávkovacieho zariadenia, a náklady na lepiacich jadier niekoľkonásobne nižšie, než náklady na rovnakom objeme tradičné tekutého lepidla.

Príprava nástroja na prácu

Vyberte tyč lepidla s požadovaným priemerom (7 alebo 11 mm) a vložte ho do špeciálneho otvoru v zadnej časti telesa pištole, až kým sa nezastaví.

Nenechajte sa rozpakať tým, že niektoré časti tyče zostanú vytiahnuté z pištole, je to úplne normálne a nemá žiadny vplyv na tok pracovných postupov.

Umiestnite prístroj na stojan (skladací alebo stacionárny), skontrolujte stabilitu jeho polohy a zasuňte zástrčku napájacieho kábla do elektrickej zásuvky, zapnite tlačidlo napájania.

Aby bola tepelná komora zahriata na prevádzkovú teplotu, trvá to od 4 do 8 minút, v závislosti od výkonu vykurovacieho telesa.

Pri pripravenosti lepiacej pištole na prácu sa označí špeciálny indikátor na tele nástroja. Ak na vašom zbrani nie je žiaden takýto ukazovateľ, pripravenosť tepelnej komory sa dá skontrolovať jednoduchým stlačením spúšte podávača.

Kvapka lepidla prichádzajúca z trysky presne indikuje, že nástroj môže byť použitý.

Práca s tavnou zbraňou

Objem lepidla vychádzajúceho z nástroja je riadený hĺbkou a počtom ťahov na spúšte podávača.

Stlačte spúšť stlačením správneho množstva lepidla z trysky pištole a naneste lepidlo na lepené plochy.

Priechodná sila vykurovaného lepidla zostáva približne 10 sekúnd po výstupe z trysky. Počas tejto doby musíte mať čas na stlačenie navzájom lepených častí a na chvíľu ich opraviť.

V prípade aplikácie veľkého množstva lepidla sa doba jeho tuhnutia niekoľkokrát zvyšuje, zodpovedajúcim spôsobom sa primerane zvyšuje čas potrebný na upevnenie lepených častí. Niekedy môže dosiahnuť 5-10 minút.

Počas krátkych prestávok v prevádzke položte nástroj na stojan s tryskou nadol. To má zaistiť, aby roztavená lepiaca hmota netekla do podávacieho mechanizmu a neaktivovala ho.

V procese práce sa tyč lepidla skončí skôr alebo neskôr. Signál o nutnosti vloženia do pištole nový terminál bude zastavenie dodávky lepidla z trysky súčasne s oslabením odporu spúšte, keď je stlačené.

Niekedy je potrebné nahradiť nevyčerpanú tyč lepidla inou. V tomto prípade uchopením starého palička dvoma prstami sa jemne otočí tam a späť okolo svojej osi a potom sa extrahuje z tepelnej komory.

Vložením novej tyče do pištole, potiahnutím spúšte odstránite zvyšky starého lepidla a až potom pokračujte v práci.

Pozor prosím! Aby nedošlo k poškodeniu tepelnej komory a podávacieho mechanizmu, všetky práce na vyberaní a výmene tyčí musia byť vykonané so zapnutou pištoľou a zahriatím na prevádzkovú teplotu.

Sledujte čas použitia nástroja. Amatérske horúce taviace pištole sa neodporúčajú používať dlhšie ako 20 minút. Profesionálny nástroj má časový interval od 1 do 2 hodín.

V procese práce s adhezívnou pištoľou za dýzou, tenké, lesklé vlákna pripomínajú pavučiny. Nenechajte sa nervózne, nechajte ich vychladnúť a potom ich odstráňte, odložte ich alebo obalte okolo ruky.

Nikdy nenechávajte priloženú horúcu tavnú pištoľ bez dozoru!

Veľa šťastia pre vás! Urobte to!

Páčia sa vám článok? Zdieľajte ho v sociálnych sieťach a ohodnoťte ho

Jedna poznámka na tému "Ako používať roztavenú zbraň." Že lepidlo pištoľ slúžil dlhú dobu "

Povedz mi, ako opraviť zbraň na horúce lepidlo? Na mňa sa roztavená lepkavá hmota zatekla v mechanizme dodávania lepidla. Nemôžem dať novú tyč ako lepidlo zmrzlo. Zbraň sa ohrieva. Ďakujem za odpoveď.

Pridať komentár Zrušiť odpoveď

Pri používaní materiálov je potrebný aktívny odkaz na zdrojové stránky

1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 + 9 =